آگهی
دانلود سریال آقازاده دانلود سریال موچین دانلود فیلم زن ها فرشته اند 2
خانه » علمی، پژوهشی » آموزشی » چگونه پرداخت اینترنتی امن داشته باشیم؟

چگونه پرداخت اینترنتی امن داشته باشیم؟

آدرس درگاه های بانکی ، شماره sms و شماره های تلفن بانک آن ها

(جهت دیدن عکس در سایز واقعی آن را save کنید)

به کارگیری روزافزون تکنولوژی های تازه و به روز، کار بشر را آسان تر کرده است. تا جایی که امروزه می توان به جای صرف وقت در بازار و هزینه رفت و آمد با چند کلیک خرید خود را انجام داد. ولی از سویی دیگر این مورد نیز زمینه ای را برای سودجویان فراهم کرده است.

شاید تا کنون شنیده اید که برخی از کاربران اینترنت ، پس از خرید اینترنتی با کارت های شتابی خود دچار هک رمز و دزدی از حساب شان شده اند یا بدتر این که شاید برای خودتان نیز این رویداد شوم رخ داده باشد. در این پست بر آن شده ایم تا نکته هایی چند به شما یادآوری کنیم تا در گرداب سودجویان این چنینی گیر نیفتید. خطراتی که در این زمینه در کمین شماست را نیز بازگو نموده ایم.

1 -کی لاگرkeylogger ها

یکی از راه های دزدیدن رمز و شماره کارت شما به کارگیری کی لاگر keyloggerها است.keylogger یک گونه بدافزار است که اگر روی سیستم شما باشد همه دکمه هایی که روی کیبرد خود فشار می دهید را برای فرد سودجو ارسال می کند. بنابراین به آسانی می تواند رمز شما را به دست بیاورد.

نیاز به یادآوری است که کی لاگر همیشه یک نرم افزار نیست اونکه می تواند چسبیده به یک فایل نوشتاری (word) یا یک عکس باشد. پس درباره دریافت هر گونه فایلی از کسی که نمی شناسید هوشیاری بیشتری داشته باشید.

راه حل

نخست این که از کلیک کردن بر روی لینک های مشکوک ، دانلود و نصب برنامه های مشکوک بپرهیزید و همواره آنتی ویروس سیستم خود را به روز نگه دارید تا دچار این بدافزار نشوید. در گام دوم در هنگام پر کردن فرم خرید و تایپ کردن شماره کارت و رمز خود از کیبرد مجازی درگاه بانکی بهره مند شوید. این گونه دیگر ازkeylogger کاری ساخته نیست. (این دلیل استفاده ازکیبرد مجازی است)

از آن چه گفنته شد در می یابیم که کامپیوتری که از سلامت آن یقین نداریم و در استفاده عموم است (به ویژه در کافی نت ها) گزینه مناسبی برای خرید آنلاین نیستند!!

2 – دزدیدن اطلاعات

این حالت زمانی می تواند پیش بیاید که وبسایت پذیرنده شما از پروتکل امن https بی بهره باشد. این پروتکل با رمزگذاری اطلاعات وارده شده شما، آن ها را در راه بین رسیدن تا مقصد در برابر دزدان اینترنتی بیمه می کند.

راه حل

همیشه به لینک درگاه پرداختی نگاه کنید و اگر پرونکل http بود به هیچ روی به آن اعتماد نکنید.

3 – فیک پیج Fake Page

فیک پیج ها ، پیج های تقلبی هستند که از سوی یک هکر ساخته می شود تا بتواند داده های شما را بدزد. برای نمونه کسی می تواند پیجی همانند سایت و درگاه بانک ملی یا صادرات را بسازد، به گونه ای که با نگاه به آن نتوان پی به جعلی بودن آن برد (این پیج ها 100 % شبیه پیج اصلی هستند). اکنون با دادن اطلاعات (در این جا می تواند شماره کارت و رمز دوم اینترنتی شما باشد) شما دو دستی آن ها را در اختیار فرد هکر قرار داده اید.

راه حل

راه حل بسیار ساده است. باید به لینک (یا همان آدرس اینترنتی که در بالای مرورگر دیده می شود) پیجی که در آن هستید نگاه کنید. چرا که تنها تفاوت فیک پیج ها با پیج های اصلی نه در ظاهر آن ها (که این مورد همان جوری که گفته شد می تواند 100% شبیه هم باشد) اونکه در لینک آن هاست. بنابراین اگر لینک درگاه های رسمی بانک ها را بشناسید دیگر دچار این تردستی نمی شوید. (لینک درگاه های بانکی را در عکس بالا و آغازین پست می توانید ببینید. البته لینک درگاه اختصاصی که اکنون بیشتر استفاده می شود شاپرک می باشد. آدرسی با این دامین: shaparak.ir که البته می تواند ساب دامینی از ان نیز باشد. یعین به این حالت: xyz.shaparak.ir که هیچ اشکالی ندارد. دقت کنید که فقط نکته مهم دامین اصلی شاپرک است).

سخن پایانی

در پایان باید گفت با به کارگیری این نکته ها شما درسد (درصد) ریسک را بسیار بسیار کم کرده اید ولی این درسد هیچ گاه به 0 نخواهد رسید! البته خیلی نگران نباشید چون شما همه روزه و هنگامی که از خانه هم خارج می شوید نمی توانید بگویید درسد آن که سالم و بدون هیچ حادثه ای به خانه برمی گردید 0 است. بنابراین زندگی همواره با ریسک همراه است. ولی با تدبیر می توان درسد آن را کم و کم تر کرد تا جایی که آن به سمت صفر سوق داد.

پس اگر وسواس بسیاری دارید و آدم خیلی محتاطی هستید که با شیوه های گفته شده در این پست قانع نمی شوید ، می توانید هر چند مدت یک بار رمز های خود را عوض کنید. البته امروزه با فعال شدن رمزهای یک بار مصرف (رمز پویا) دیگر از این مشکلات نخواهید داشت.

نگارش شده به دست: مدیریت وبسایت کول دانلود

توضیحی که بتواند به ما در رفع لینک خراب کمک بکند. مثلا چه کیفیتی و چه قسمتی از این سریال مشکل خرابی دارد.

تلگرام کول دانلود
 
اپ کول دانلود
دیدگاه ها
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمامی حقوق نزد کول دانلود محفوظ است و کپی برداری از محتوا با ذکر و درج لینک ما به عنوان منبع بلامانع است طراحی شده توسط تیم کول دانلود